My older sister, Brigette, shares her buying journeys and menu plans each week! You may go HERE to see all of her weekly menu plans and you’ll go HERE to learn all about her household!
Aldi
2 gallons Milk – $4.54
1/2 gallon Almond Milk – $2.69
1 massive tub Natural Spring Combine – $4.89
1 English Cucumber – $0.99
1 bunch Bananas – $0.99
4 pkgs frozen Broccoli Florets – $3.80
1 pkg Romaine Hearts – $3.99
4 cans Inexperienced Beans – $2.32
2 loaves Sandwich Bread – $2.58
1 pkg Hamburger Buns – $1.29
1 tub Floor Beef ($2.49/lb) – $15.55
1 pkg Perdue Rooster Breasts (about 3.5lbs), decreased – $7.37
1 pkg Pepperoni – $2.99
1 16-oz Deli Meat – $4.49
2 dozen Eggs – $6.20
1 24-oz carton Cottage Cheese – $2.29
3 16-oz pkgs Shredded Cheese – $8.37
1 jar Dijon Mustard – $1.45
1 jar BBQ Sauce – $1.65
2 containers Crispy Rice – $3.58
1 field Rice Squares – $1.89
1 5-lb bag Flour – $2.15
1 bag Tortillas – $1.99
1 jar Pasta Sauce – $1.45
Complete: $89.50
20lbs of Apples from our favourite roadside stand – $20.00
Grocery Complete for the Week: $109.50
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Oatmeal, Cereal, Yogurt, Cottage Cheese, Apples, Toast
Lunches
Deli Meat/Cheese Sandwiches, Peppers, Apples
PB and J Sandwiches, Cucumbers, Oranges
Leftovers x 3
Dinners
Meatloaf, Baked Potatoes, Broccoli, Tossed Salad
Date Evening Out (youngsters eat Macaroni and Cheese, Inexperienced Beans)
Pepperoni Pizza, Tossed Salad
Taco Salad, Rice
Rooster Gravy over Rice, Inexperienced Beans
Spaghetti (utilizing floor venison sausage), Tossed Salad, Biscuits
Pulled Pork Sandwiches (somebody from church gave us a number of packages of pulled pork), Broccoli